Реч начелника Школе националне одбране



Школа националне одбране „Војвода Радомир Путник“ вуче корене још од далеке 1884. године, и до данас  се профилисала као значајна војношколска установа у саставу Универзитета одбране. Кроз своју бурну, али и богату историју, мењала је своја имена и програме, али је циљ остајао исти -  оспособљавање официра и државних службеника за највише војне и државне дужности у широком спектру изазова, ризика и претњи безбедности и одбрани. Школа настоји да очувањем основних националних вредности континуирано изграђује стратегијску и оперативну мисао, унапређује систем образовања у области безбедности и одбране и развија сарадњу у домену научноистраживачких делатности са сродним институцијама и организацијама у земљи и иностранству.

Током своје историје Школа националне одбране је више пута мењала име:
  • Виша школа Војне академије од 1884. до 1955. године,
  • Ратна школа од 1955. до 1972. године,
  • Школа народне одбране од 1972. до 1985. године,
  • Школа опшетнародне одбране од 1985. до 1989. године,
  • Ратна школа од 1990. до 1991. године и
  • Школа националне одбране од 1993. године.
У периоду од 1993. године до 2006. године Школа националне одбране налазила се у саставу Центра војних школа, организацијско-формацијским променама 2006. године Школа нацоналне одбране постаје саставни део Војне академије, да би 2018. године поново постала самостална војношколска установа у оквиру Универзитета одбране.

Одлуком председника Републике Србије бр. 3-12 од 10. августа 2021. године Школи националне одбране је одређен назив Школа националне одбране – „Војвода Радомир Путник“.

Школа је до данас оспособила преко 10.000 официра за потребе Војске Србије и Министарства одбране и више од 400 полазника из других оружаних снага и армија света: Индонезије, Ирске, Замбије, Зеленортских Острва, Босне и Херцеговине, САД, Немачке, Белорусије, Црне Горе, Кине, Руске Федерације, Македоније, Аустрије, Турске, Анголе, Алжира, Грчке и ослободилачких покрета Зимбабвеа, Палестине и Намибије. Поред официра, оспособљавала је и усавршавала и друге кадрове, углавном за обављање и организовање најсложенијих послова у области безбедности и одбране, у државним органима и институцијама локалне самоуправе, великим привредним системима и јавним предузећима из Републике Србије и из региона.

Данас, Школа реализује посебне програме усавршавања кроз четири нивоа:
  • Основни командно-штабни курс,
  • Комадно-штабно усавршавање,
  • Генералштабно усавршавање и
  • Високе студије безбедности и одбране.
У одређеном периоду реализовала је и следеће курсеве: Курс за скупштинску контролу и надзор сектора безбедности, који су похађали народни посланици, као и Курс за стратегијске руководиоце, намењен за официре чина генерала.

Организован у две организацијске целине, Катедру стратегије и Катедру оператике, наставни кадар тежишно реализује наставу на каријерним усавршавањима, али и активно учествује у реализацији наставног процеса на Војној академији на свим нивоима војног одбразовања, од основних академских студија до мастер и докторских академских студија.

Школа националне одбране је и регионални лидер у области учења на даљину који активно пружа стручну и техничку подршку бројним страним војнообразовним институцијама у окружењу.

Традиционално организује бројна предавања по позиву, где полазници, у оквиру редовне наставе имају прилику да чују ставове и мишљења највиших државних руководилаца, еминентих научника и стручњака, истакнутих активних и пензионисаних војних лица, из земље и иностранства, о различитима савременим проблемима, изазовима и тенденцијама у области безбедности и одбране.